Zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie - ozon

Ozon jest gazem, który w dużym stężeniu jest silnie toksyczny. W związku z tym podczas korzystania z generatorów ozonu należy zachować bezwzględną ostrożność oraz stosować się do instrukcji użytkowania.

Oferowane przez nas generatory ozonu wytwarzają ozon w bardzo wysokim stężeniu. W związku z tym powinny być używane tylko i wyłącznie przez osoby dorosłe, które zapoznały się z instrukcją użytkowania.

Nasze urządzenia  posiadają certyfikaty zgodności CE oraz spełniają wszelkie wymagane normy. Ponadto przeszły pełną procedurę dopuszczenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Nasza firma nie ponosi odpowiedzialności za szkody lub jakiekolwiek skutki powstałe podczas  nieprawidłowego, niezgodnego z zaleceniami korzystania z generatorów ozonu. Operator generatora ozonu powinien w odpowiedni sposób używać, przechowywać, zabezpieczać miejsce w którym przeprowadzane jest ozonowanie.

Jak obliczyć czas ozonowania?

Skorzystaj z naszego kalkulatora czasu ozonowania i dowiedz się ile czasu musisz ozonować swoje pomieszczenie.

Kalkulator czasu ozonowania ONLINE

Zastosowania ozonu

Generator jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną z sieci 230V. Przystosowany jest do zasilania przemiennym prądem jednofazowym. Urządzenie jest przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń i tym samym nie jest odporny na zalanie wodą i gwałtownie zmieniające się warunki wilgotności i temperatury. Po przyniesieniu urządzenia na miejsce pracy należy poczekać aż temperatura wnętrza urządzenia będzie taka jak otoczenia.

Ozonator przeznaczony jest do wytwarzania ozonu. Można go zastosować m. in. do:

  • neutralizowania zapachów
  • usuwania zarodników pleśni
  • czyszczenia wentylacji
  • dezynfekcji powietrza
  • niszczenia owadów, ich larw i jaj

 

Jak używać ozonatora

Minimalnym, progowym stężeniem, od którego zaczyna się dezynfekcja, deakaryzacja, deratyzacja, dezynsekcja jest wartość 1,0g ozonu na 10m3 pomieszczenia. Czas właściwego zabiegu (dezynfekcja, fumigacja) powinien być dwa razy dłuższy od czasu osiągnięcia stężenia progowego 1,0 g O3 – 10 m3 pomieszczenia.

Czas właściwego zabiegu (deratyzacja, dezynsekcja) powinien być sześć razy dłuższy od czasu osiągnięcia stężenia progowego 1,0 g O3 – 10 m3 w okresie 2-3 dób. Czynność należy powtarzać 1x w tygodniu na okres jednej doby celem odstraszenia szkodników.

Czas właściwego zabiegu (dezodoryzacja) może być krótszy o połowę. Przy szczególnie uporczywych zapachach (np. związki aromatyczne) należy dłużej pozostawić urządzenie w pracy, aż do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu.

W miarę możliwości ozonowane pomieszczenie należy uszczelnić: np. szpary w drzwiach i oknach, zamknąć wentylację mechaniczną lub zakryć kratki wentylacyjne.

Przed drzwiami ozonowanego pomieszczenia musi zostać umieszczona dobrze widoczna tabliczka z napisem: WSTĘP WZBRONIONY i UWAGA DEZYNFEKCJA OZONEM Ozon jest niebezpieczny dla zdrowia.

W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie. Gdy zachodzi konieczność wejścia, czas przebywania należy skrócić do minimum. Należy stosować maski zakrywającą całą twarz ochraniające oczy lub maski przeciwgazowe oraz google ochronne szczelnie przylegające do skóry twarzy ochraniające oczy.

Do oddychania należy zastosować odpowiednie wkłady do filtrów.

Po zabiegu należy włączyć wentylację mechaniczną i odczekać min. dwie godziny przed wejściem do pomieszczenia, dodatkowo wskazane jest wywietrzyć pomieszczenie poprzez otwarcie okna. Jeżeli nie ma możliwości wietrzenia pomieszczenia przed wejściem do ozonowanego pomieszczenia należy poczekać min. 4h. Aby bezpiecznie móc przebywać w pomieszczeniu, w którym przeprowadzono proces ozonowania należy skorzystać z DETEKTORA OZONU, który wskaże stopień zagrożenia. Stężenie ozonu powyżej 75 ppm wskazuje, że nie można przebywać bezpiecznie w pomieszczeniu.

Czy ozonowanie jest szkodliwe? Czyli dopuszczalne stężenia ozonu

Dopuszczalne stężenie na stanowisku pracy

0,05-0,1 ppm

0,107 – 0,2 mg/m3

Wyczuwalność zapachu – średnia

0,02 ppm

0,04 mg/m3

Stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, spłycenie oddechu

od 0,1 ppm

od 0,2 mg/m3

Zaburzenia oddychania, zmniejszenie przyswajania tlenu, ból w piersiach

0,5-1,00 ppm

1,07-2,14 mg/m3

Ból głowy, senność, ciężkie zapalenie płuc

1-10ppm

2,14- 21,4 mg/m3

Niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia

10 ppm

21,4 mg/m3

Stężenie śmiertelne dla małych zwierząt w ciągu 2 godzin

15-20 ppm

32,1-42,8 mg/m3

Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minut

powyżej 1700 ppm

powyżej 3 638 mg/m3