4 powody dlaczego ZAWSZE powinno się używać ozonator do dezynfekcji
Istnieje coraz więcej materiałów pisemnych dotyczących stosowania ozonatorów w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Ministerstwo Zdrowia (MZ) i Centralny Instytut Ochrony pracy (CIOP) opublikowały nawet kilka kilka dokumentów, które podkreślają zalety związane z ozonem, dają praktyczne wskazówki oraz tłumaczą dlaczego należy stosować ozonatory. Niestety, wiele materiałów zawiera twierdzenia i wnioski bez uzasadnienia lub rzetelnej nauki.
W tym materiale postaramy się do zmienić. Dowiedzmy się zatem dlaczego należy go używać, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i poprzyjmy to przeglądem wiedzy naukowej wraz ze źródłami.
Czy ozonowanie jest szkodliwe? Czy ozonowanie zabija wirusy? Odpowiadamy na nurtujące pytania i podajemy przykłady
Czym jest ozon?
Ozon (O3), jest gazem występującym w naturze wytwarzanym przez promieniowanie ultrafioletowe Słońca. Ozon zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa atomy tlenu (O2). W atmosferze warstwa ozonowa działa jak tarcza zmniejszająca intensywność promieni ultrafioletowych słonecznych. Ostry w zapachu i bezbarwny gaz występuje naturalnie, często w wyniku uderzenia pioruna podczas burzy.
Ozon jest drugim najpotężniejszym środkiem sterylizującym na świecie używanym do niszczenia pleśni, bakterii, wirusów i zapachów. W rzeczywistości ozon jest znacznie silniejszym utleniaczem niż inne popularne środki dezynfekujące, takie jak chlor i podchloryn. Zużycie chloru lub podchlorynu w wielu krajach zostało znacznie zmniejszone ze względu na możliwość tworzenia się rakotwórczych produktów ubocznych podczas procesu dezynfekcji, takich jak trihalometany (THM). W przeciwieństwie do tego dezynfekcja ozonem nie wytwarza żadnych szkodliwych pozostałości, a cały pozostały ozon zostaje przekształcony z powrotem w tlen w krótkim czasie. Dlatego ozon jest uważany za przyjazny dla środowiska środek dezynfekujący.
1. Dlaczego potrzebujemy dezynfekcji powietrza?
Wybuch SARS na całym świecie w marcu 2003 r. Zwiększył świadomość ludzi na temat przenoszenia chorób układu oddechowego w pomieszczeniach. Dowody wskazują, że SARS może przetrwać na kropelkach z dróg oddechowych nawet przez kilka dni, a osoby oddychające powietrzem zawierającym te kropelki będą narażone na wysokie ryzyko zachorowania na te choroby. Dlatego istnieje potrzeba niezawodnej i wydajnej metody dezynfekcji powietrza w celu odkażenia tych obszarów wysokiego ryzyka.
2. Jak ozon eliminuje zanieczyszczenia?
Ozon to niestabilna cząsteczka tlenu, która reaguje na wszystko, z czym się zderzy. Z tego powodu ozon może bardzo skutecznie eliminować bakterie oraz wirusy (na które ozon działa znacznie szybciej niż na bakterie), zabijać małe owady, roztocza i karaluchy. Ozon usuwa również zapach dymu tytoniowego, pleśń i zapach pleśni poprzez utlenianie. Pamiętaj jednak, aby usunąć źródła nieprzyjemnych zapachów przed ozonowaniem, inaczej mogą one powrócić.
3. Jaka jest skuteczność ozonu w redukcji bakterii w powietrzu?
Jak skuteczna jest dezynfekcja ozonem? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy, którzy przeprowadzili test w pokoju konferencyjnym.
Pomiar wykonano jednostopniowym próbnikiem Andersen N-6 z agarem tryptonowo-sojowym na szalce Petriego. Skuteczność dezynfekcji ozonowania przy różnych stężeniach przedstawia tabela:
Stężenie ozonu | 0.5 ppm | 2.5 ppm | 5 ppm |
Przed ozonowaniem | 592 CFU/m3 | 612 CFU/m3 | 552 CFU m3 |
Po ozonowaniu | 169 CFU/m3 | 42 CFU/m3 | 57 CFU m3 |
Redukcja | 71.5% | 93.1% !!! | 89.6% !!! |
4. Jak korzystać z generatora ozonu w domu?
- Ozon jest bardzo niebezpieczny dla żywych organizmów, w tym ludzi, zwierząt domowych i roślin. Odgrywa rolę w zabijaniu bakterii, wirusów, pleśni, zapachu, a nawet owadów pełzających pod łóżkiem. Jeśli więc chcesz skorzystać z generatora ozonu, przeczytaj najpierw instrukcję obsługi produktu. Wszystkie generatory ozonu są skonfigurowane inaczej dzięki swoim unikalnym możliwościom i funkcjom. Jeśli używasz ozonatora po raz pierwszy, wykonaj wszystkie poniższe kroki bezpieczeństwa.
- Żadne żywe istoty nie powinny przebywać w ozonowanym pomieszczeniu – Nigdy nie przebywaj w tym samym pomieszczeniu, co działający generator ozonu.
- Ustaw wyłącznik czasowy – większość ozonatorów jest wyposażona w licznik czasu, który można ustawić tak, aby wyłączał urządzenie po upływie określonego czasu. Jeśli dany model nie jest wyposażony w minutnik, zakryj usta / nos i ręcznie wyłącz urządzenie.
- Odczekaj co najmniej 30 minut przed ponownym wejściem do pomieszczenia, które przeszło ozonowanie. Jeśli zapach ozonu nadal jest wyczuwalny, należy przewietrzyć pomieszczenie.
- Nie uruchamiaj generatora ozonu w środowisku o wysokiej wilgotności oraz zapyleniu.
- Temperatura w ozonowanym pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej zera, gdyż może to doprowadzić do osadzania się szronu na płytkach generatora i jego uszkodzenia.
Ozonator: najbardziej skuteczne i najprostsze rozwiązanie
Wybór generatora ozonu jest znacznie bezpieczniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż lampy UV, chlorowania czy filtrów HEPA. Może też służyć do dezynfekcji maseczek wielorazowych z bardzo dobrym skutkiem i znacząco wydłużać ich okres przydatności.
Generatory ozonu to jedyny rodzaj oczyszczaczy powietrza, który spełnia określone normy dotyczące skuteczności i są rekomendowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy. Oznacza to, że kupując produkt oparty na tego typu technologii, możesz spać spokojnie, wiedząc dokładnie, jaki będzie poziom skuteczności.
Odpowiednia dawka ozonu i jego duża penetracja sprawia, że oczyszczacze powietrza mogą rozkładać zanieczyszczenia stałe, chemiczne i gazowe z powietrza oraz radykalnie poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniach oraz eliminować patogeny w tym bakterie i cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.
Źródła:
- B.Sc. (Hons), M. Phil., Ozone Disinfection of SARS-Contaiminated Areas, Kenneth K. K. LAM,
- Gérard V. Sunnen, SARS and Ozone Therapy: Theoretical Considerations, http://www.triroc.com/sunnen/topics/sars.html (2003).
- W. J. Kowalski, W. P. Bahnfleth, and T. S. Whittam, Ozone Sci. & Eng., 20, Page 5 205-221 (1998).
- T. Masaoka; Y. Kubota, S. Namiuchi, T. Takubo, T. Ueda, H. Shibata, H. Nakamura, J. Yoshitake, T. Yamayoshi, H. Doi, T. Kamiki, Appl. & Environ. Microb., 43, 509-513 (1982)
- https://www.thailandmedical.news/news/ozone-can-be-used-to-destroy-the-new-coronavirus-and-disinfect-areas
Publikacje:
- Publikacja Centralnego Instytutu Ochrony Pracy: Ozonowanie jako metoda przeciwdziałająca skażeniu SARS-CoV-2