termometr

Jaki termometr kupić?

Problemy zdrowotne w postaci zdecydowanie wyższej temperatury ciała są stanem, z którym praktycznie każdy z nas musi się zmierzyć. Przyczyną tego stanu zdrowotnego jest zazwyczaj infekcja bakteryjna, wirusowa lub jedno z wielu innych schorzeń. Co więcej, gorączka nie jest chorobą, ale raczej reakcją obronną organizmu. W celu określenia, jak wysoka jest gorączka, niezbędny jest nam specjalny termometr do mierzenia temperatury ciała. Przez lata w medycynie stosowano różne ich rodzaje, a z czasów naszego dzieciństwa najczęściej pamiętamy termometry rtęciowe. Te jednak są regularnie zastępowane przez bezpieczniejsze modele bezdotykowe. Jak więc określić, jaki będzie najlepszy termometr?

Termometr rtęciowy – dlaczego przestaje się je sprzedawać?

Bez wszelkiej wątpliwości termometr lekarski rtęciowy był najczęściej używanym przez naszych rodziców i dziadków. Co za tym idzie, większość z nas miała mierzoną temperaturę tym właśnie typem termometru. Jego działanie było faktycznie dość precyzyjne i musieliśmy jedynie trzymać go np. pod pachą przez kilka minut i mogliśmy odczytać naszą temperaturę. Głównym powodem, dla którego chciano usunąć ten typ termometru, jest to, że był wrażliwy na uszkodzenia i łatwo można go było potłuc. Trudna do usunięcia rtęć wydostawała się z jego wnętrza, a sama w sobie była niezwykle trująca. Oznacza to, że w aptekach praktycznie niedostępny stał się termometr rtęciowy. Cena, jeśli już jakiś znajdziemy, wydaje się niższa niż większości innych rodzajów termometrów, ale przy zakupie takiego sprzętu trzeba mieć na uwadze potencjalne niebezpieczeństwo użytkowania.

Czy warto sięgnąć po termometr alkoholowy?

Jednym z podstawowych zamienników termometru rtęciowego stał się termometr alkoholowy. Jak wskazuje sama nazwa, wykorzystywany jest w nim barwiony alkohol, którym można zmierzyć temperaturę od -70 do 120 stopni Celsjusza. Nie można on jednak być używany jako termometr do ciała. W związku z tym jego prostota i zakres temperatur oznaczają, że idealnie nadaje się do mierzenia temperatury otoczenia np. w pokoju lub za oknem.

Termometr elektroniczny tradycyjny

Jeszcze przed wycofaniem z aptek rtęciowych odpowiedników coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć termometry elektroniczne. Ich wielofunkcyjność sprawia, że przeznaczone są dla dorosłych oraz dla dzieci. Pozwala on też na mierzenie temperatury w zakresie od 35,5 do 40,4 stopnia Celsjusza. Higieniczna obudowa, możliwość stosowania pod pachą, w jamie ustnej i odbycie sprawiają, że ten rodzaj termometru można uznać za bezpośredniego spadkobiercę termometrów rtęciowych. Ten termometr medyczny jest również niezwykle tani, choć wciąż wymaga od nas bezpośredniej styczności z ciałem badanego.

Elektroniczny termometr na podczerwień

Dużą popularnością cieszy się również termometr elektroniczny na podczerwień. Należy on do grona termometrów bezdotykowych, wykorzystujących wiązkę podczerwieni do szybkiego pomiaru temperatury ciała. Badanie trwa około 1-2 sekundy, a samo utrzymanie sprzętu jest proste i higieniczne. Wadą z pewnością jest to, ile zapłacimy za termometr. W wielu miejscach przekracza ponad 100-120 złotych. Znaleźć można jednak elektryczny termometr w niższej, bardziej przystępnej cenie. Z kolei zdecydowanie się na ten termometr z pewnością będzie inwestycją na lata.

Termometr idealny dla dziecka

Jeśli zastanawiacie się, jaki termometr dla dziecka będzie najlepszy, odpowiedź jest prosta: Najlepiej wybrać dobry termometr bezdotykowy. Mierzenie temperatury u dziecka zazwyczaj jest niezwykle trudne, zwłaszcza wtedy, gdy musimy umieścić go pod pachą lub w odbycie. Wtedy wytrzymanie kilku minut jest niezwykle trudne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli zastanawiacie się, jaki termometr dla noworodka będzie najlepszym rozwiązaniem. Można nawet powiedzieć, że w tym przypadku w szczególności przyda się zastosowanie termometru bezdotykowego, gdyż badanie temperatury za pomocą innego rodzaju termometrów może być nie tylko niemożliwe, ale i niebezpieczne, gdyż noworodek nie kontroluje swoich ruchów, a tym bardziej nie będzie leżeć w bezruchu. Dlatego też szybkie, kilkusekundowe badanie termometrem bezdotykowym będzie najlepszym rozwiązaniem. Termometry te umożliwiają również badanie temperatury pomimo snu „pacjenta”, a także dają możliwość zapisania wielu pomiarów, więc będziemy mieli łatwy wgląd w to, jak zmienia się temperatura ciała naszego dziecka.

Najlepszy termometr bezdotykowy – jak wybrać?

W tym momencie należy zadać sobie pytanie, jaki termometr bezdotykowy zamierzamy kupić. W celu wybrania najlepszego rozwiązania trzeba brać pod uwagę między innymi to, kto będzie z niego korzystać. Jeśli w domu mamy małe dzieci lub przewidujemy, że będą mogły być, łatwiej jest nam odpowiedzieć na to, jaki termometr dla niemowlaka powinniśmy wybrać. Przede wszystkim, każdy, który znajduje zastosowanie u małego dziecka, z powodzeniem nada się do mierzenia temperatury osoby dorosłej. W związku z tym wskazany będzie najlepszy termometr bezdotykowy, czyli na podczerwień.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy termometr bezdotykowy?

Podczas wyboru sprzętu powinniśmy pamiętać o tym, że w ulotce każdego z nich podane będzie, gdzie można mierzyć temperaturę. Jeśli jest podane, żeby mierzyć na skroni, czole lub karku to nie można mierzyć np. na powiece. Termometry oferujące tę opcję są zwykle o wiele droższe, a przy odpowiednim, umiejętnym korzystaniu z urządzenia nie będziemy potrzebowali tej dodatkowej możliwości. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, co jest opisywane na ulotce urządzenia. Warto zapoznać się więc z tym, jaki rodzaj czujnika zamontowany jest w termometrze. Warto również zwrócić uwagę na to, czy termometr ma wbudowane dodatkowe opcje. Jedną z podstawowych zalecanych jest wskaźnik kolorystyczny. Oznacza on, że przy wyświetlaniu wyniku pomiaru szybka zaświeci się jednym z trzech kolorów: zielonym, żółtym bądź czerwonym. Odpowiadają one kolejno temperaturze normalnej, lekkiej oraz wysokiej gorączce. Oznacza to, że nawet bez wiedzy medycznej w prostszy sposób ocenimy, jaki jest stan naszego dziecka.

Kiedy mierzyć temperaturę za pomocą termometru bezdotykowego?

Podczas mierzenia temperatury za pomocą termometru bezdotykowego zdarza się popełnić nam pewne błędy. To właśnie z nich bierze się mylna opinia, że te termometry są nieprecyzyjne. Jeśli w krótkim czasie przeprowadzamy badanie w dwóch różnych miejscach z różną temperaturą otoczenia, to faktycznie wyniki mogą być wyświetlane nieprawidłowo. Jak i kiedy należy więc mierzyć temperaturę?

  • Odległość – koniecznie należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy urządzeniem a ciałem pacjenta. Ta określana jest indywidualnie dla danego urządzenia (zazwyczaj odległość wynosi od 2 do 5 cm).
  • Wybór miejsca pomiaru – wymagane jest, aby miejsce pomiaru wybrane było zgodnie z instrukcją. Należy również zadbać o to, aby podczas pomiaru osoba badana się nie poruszała.
  • Warunki atmosferyczne – ruch powietrza zaburza wynik badania, więc nie powinno się wykonywać pomiaru przy otwartym oknie.
  • Skóra osoby badanej – wszelkiego rodzaju zapocenia lub natłuszczenia (np. w postaci kremu) zaburzają wynik badania. Dlatego też koniecznie należy skórę oczyścić, osuszyć i odsłonić np. podczas mierzenia temperatury na czole.
  • Aklimatyzacja urządzenia do temperatury w pokoju – jeśli przenieśliśmy termometr z pokoju do innego, w którym jest wyższa lub niższa temperatura powietrza, koniecznie powinniśmy odczekać kilkanaście minut.
  • Odstęp czasowy – pomiędzy kolejnymi pomiarami należy odczekać określony czas. Jeśli zrobimy kilka pomiarów jeden po drugim, wyniki mogą się od siebie różnić.

Ile kosztuje termometr bezdotykowy na podczerwień?

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, ile kosztuje termometr bezdotykowy. W tym miejscu należy pamiętać, że jeśli chodzi o termometry, cena uzależniona jest od wielu czynników. Nie najmniej istotne są oczywiście decyzje i wytyczne producenta, który nieraz może chcieć sztucznie podwyższyć cenę. W przypadku porównania warto zawsze sprawdzić w opisie urządzenia, co oferuje konkretny model. Wielu producentów zechce za taki termometr ponad sto złotych. Warto jednak wiedzieć, że najlepszy termometr bezdotykowy na podczerwień znajdziemy już w cenie 80-90 złotych. Jeśli interesują nam nowsze rozwiązania, na rynku dostępne są również termometry bezdotykowe, które można montować na ścianę. Nie wymagają one obsługi ze strony osoby trzeciej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *