OZONATOR STXE24G main

Co to jest ozonator? Jak działa?

Od lat jednym z najistotniejszych zadań naukowców było znalezienie skutecznego i powszechnie dostępnego sposobu na maksymalnie dobre dezynfekowanie nie tylko przedmiotów, ale i całej przestrzeni. Choć do tego pierwszego zwykle stosowano środku chemiczne, problem pojawiał się w przypadku prób oczyszczenia powietrza, które by mogły wykraczać poza polepszanie zapachu za pomocą odświeżaczy. Jedną z najbardziej efektywnych metod stało się sięgnięcie po ozonator. Zastosowanie to nie tylko oczyszcza powietrze z brzydkich zapachów, ale także umożliwia pozbycie się drobnoustrojów. Czym jednak jest wykorzystywany w tym procesie ozon?

Czym w ogóle jest ozon?

Działanie ozonatora jest uzależnione od czynnika, który ukryty jest w nazwie tego urządzenia. Ozon jest jedną z odmian tlenu, różni się od niego jednak tym, że posiada trzy atomy tego pierwiastka. Dlatego też tak jak tlen zapisujemy (O2), tak ozon przyjmuje formę (O3). Inna budowa struktury cząsteczki oznacza przyjmowanie innych właściwości chemicznych. Ozon idealnie sprawdza się przy wyjaławianiu z wszelkiego rodzaju drobnoustrojów krążących w powietrzu lub zalegających przedmioty. Warto przy tym pamiętać, że sam ozon jest toksyczny przy bezpośrednim kontakcie, dlatego też ozonuje się pomieszczenia, które nie są aktualnie używane. Na szczęście jest to związek nietrwały, więc po krótkim czasie wystarczy szybko przewietrzyć pomieszczenie i można korzystać z wysterylizowanego pomieszczenia. W tym czasie towarzyszyć nam będzie też charakterystyczny zapach ozonu, który zwykle mogliśmy odczuwać podczas intensywnych burz.

Gdzie stosuje się ozonatory powietrza?

Ozonatory powietrza znajdują swoje zastosowanie w szeregu różnych miejsc. Są to m.in. szpitale, obiekty produkcyjne, lokale usługowe i handlowe, a także mieszkania i domy prywatne. Warto proces ten przeprowadzić również w pojazdach oraz przewodach wentylacyjnych. Mnogość potencjalnych zastosowań sprawia, że urządzenie to jest coraz powszechniej użytkowane do dezynfekcji całych pomieszczeń, z których korzysta wiele osób. Warto po nie sięgnąć, jeśli np. w naszym zakładzie pracy jest ogólnodostępna kuchnia.

Jak działa ozonator?

Ozonator generuje ozon, bakteriobójczy i wirusobójczy gaz, który poradzi sobie z każdym rodzajem drobnoustrojów. Jest on o wiele skuteczniejszy od chloru – szacuje się, że jego skuteczność jest większa nawet 50-krotnie. Co więcej, używanie ozonatora nie wymaga specjalistycznego i dokładnego czyszczenia każdej powierzchni. Ozon sam będzie się rozprzestrzeniał w zamkniętym pomieszczeniu. Choć urządzenie jest skomplikowane, samo korzystanie z niego jest niezwykle proste. Co więcej, ozonator jest niewielkich rozmiarów, więc łatwo da się go przenieść z pomieszczenia do pomieszczenia. Skuteczne działanie ozonatora oznacza jednak konieczność odizolowania pomieszczenia. Kluczowe jest, aby nikt nie miał dostępu do pomieszczenia w trakcie użytkowania sprzętu. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale i zwierząt.

Jak przebiega proces ozonowania powietrza?

Proces ozonowania powietrza uzależniony jest od zaleceń producenta konkretnego sprzętu. Jak tylko wtłoczymy ozon do pomieszczenia, należy odczekać czas wskazany przez producenta. Daje to czas ozonowi na dokładne rozejście się po przestrzeni i pozbycie się wszelkich drobnoustrojów. Znajdzie on dostęp do wszystkich powierzchni ścian, mebli, a także innych elementów wyposażenia. Również z powodzeniem zniszczy wirusy, których w ostatnim czasie tak bardzo się obawiamy. Po tym czasie mamy dwie możliwości. Możemy od razu wywietrzyć wnętrze i wrócić do korzystania z niego już po kilku minutach. Jeśli nie chcemy go wietrzyć, możemy odczekać około dwóch godzin. W tym czasie ozon samoistnie rozpadnie się do cząstek tlenu umożliwiającego nam oddychanie. W powietrzu, zamiast zarazków i nieprzyjemnych aromatów, towarzyszyć nam będzie przyjemny zapach ozonu.

Dlaczego warto stosować ozonator?

Bez wszelkiej wątpliwości warto sięgnąć po ozonator. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia nam szybkie i skuteczne pozbycie się z powietrza wszystkich chorobotwórczych bakterii oraz niebezpiecznych dla zdrowia i życia wirusów. Generator ozonu umożliwia również pozbycie się stęchłego zapachu, zostawiając nam przestrzeń zdominowaną przez charakterystyczny zapach ozonu. Co więcej, ozonator zastosowanie znajdzie również wśród alergików. W wyniku jego działania pozbyć się możemy alergenów (np. roztocza). Zastosowanie ozonatora jest również o wiele szybsze i przyjemniejsze niż sięganie środki chemiczne oparte np. na chlorze. Przede wszystkim, nie jesteśmy narażeni na kontakt z drobnoustrojami w trakcie oczyszczania przestrzeni.

Jaki ozonator wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego ozonatora warto zapoznać się z opisem producenta. Przede wszystkim warto sięgnąć po sprzęt charakteryzujący się wysoką wydajnością np. na poziomie 24 tysięcy mg/h. Warto zadbać o to, aby niewielkie rozmiary oraz możliwość wykorzystania wbudowanego timera umożliwiły wysokiej jakości ozonowanie zarówno w pomieszczeniu, jak i np. w samochodzie. Dzięki prostej obsłudze i minimalizmowi użycie tego urządzenia jest niezwykle wręcz proste i przyjemne.

1 thought on “Co to jest ozonator? Jak działa?”

 1. I believe this is one of the such a lot
  important information for me.
  And I’m satisfied reading your article.
  However want to observation
  on few general issues, The site style is great, the
  articles is actually excellent : D.
  Excellent process, cheers

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *